نسخه آزمایشی

طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، یک مصوبه مترقی است

طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، یک مصوبه مترقی است

اطلاعات گردشگری : مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی گفت: «طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، یک مصوبه مترقی است و از نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح نهایت تشکر را داریم.»

هادی احمدی با اشاره به تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی در جلسه علنی روز گذشته مجلس گفت: «این یک مصوبه مترقی است و با هدف حمایت از مالکان خانه‌های تاریخی به تصویب رسیده است.»

او در تشریح پیشینه این طرح گفت: «موضوع این طرح از مجلس قبلی آغاز شد و زمان طرح آن به 5 سال قبل بازمی‌گردد، 5 سال پیش این طرح به‌عنوان یک پیشنهاد در مجلس مطرح شد و در این مدت 5 سال گذشته، جلسات تخصصی بسیار زیادی در خصوص این طرح برگزار شد.»

احمدی افزود: «در این مدت دستگاه‌های مختلف ازجمله سازمان میراث‌فرهنگی در نشست با نمایندگان مجلس در کمیسیون‌هایی مثل کمیسیون فرهنگی و نیز نشست‌های تخصصی در سازمان میراث‌فرهنگی به بررسی این طرح پرداختند و سال گذشته این طرح در مجلس مطرح و خوشبختانه در جلسه علنی روز گذشته مجلس تصویب شد.»

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی، ادامه داد: «این طرح در حقیقت یک حلقه مفقوده در خصوص مالکان بناها و خانه‌های تاریخی بود که خوشبختانه با نظر مساعد نمایندگان مجلس تصویب شد.»

او افزود: «افرادی که در بافت‌های تاریخی زندگی می‌کنند به خاطر رعایت قوانینی مثل حریم آثار تاریخی و ... محدودیت‌هایی دارند که با تصویب این طرح محدودیت‌ها و مشکلات مالکان خانه‌های تاریخی برطرف شده و به سازمان میراث‌فرهنگی، این اجازه را می‌دهد تا بیشتر به نیازهای مالکان خانه‌های تاریخی بپردازد.»

احمدی در ادامه به بخش‌های مختلف این طرح اشاره کرد و گفت: «این طرح، ماده‌هایی دارد که می‌تواند به حوزه میراث‌فرهنگی کمک بسیاری کند، این طرح مورد تائید و موافقت سازمان میراث‌فرهنگی است و ماحصل 5 سال کار کارشناسی و همکاری سازمان میراث‌فرهنگی، دستگاه‌های مختلف و نمایندگان مجلس است.»

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس با ۱۳۸ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجمع ۲۳۱ نماینده حاضر در مجلس طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی را تصویب کردند. این طرح ۱۹ ماده دارد.

در این جلسه ماده ۱ این طرح مربوط به تعریف اصطلاحات به‌کاررفته در این قانون نیز به شرح زیر تصویب شد:

الف) حفاظت: به معنای کلی فعالیت‌های پسینی و پیشینی در خصوص پاسداری از ارزش‌های مادی است همچون بناهای تاریخی

ب) مرمت: علمی‌ات تخصصی و همه‌جانبه (کمی و کیفی) است که هدف آن حفظ، بیان و آشکار کردن ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و زیبایی‌شناختی یک اثر با لحاظ اصالت و یکپارچگی آن است و مراحل گوناگونی اعم از تداوم، تثبیت و استحکام‌بخشی تا بازگردانی وضعیت موجود به وضعیت اصیل و پایدار را شامل می‌شود.

 

پ) احیا: فرایندی هدفمند از مجموع اقدامات را شامل می‌شود که به‌منظور حفاظت و ارتقای کیفی با حفظ اصالت و یکپارچگی در بافت‌های تاریخی-فرهنگی انجام می‌شود.

ت) صیانت: به معنای کلیه فعالیت‌های پسینی و پیشینی در خصوص پاسداری از ارزش‌های معنوی است همچون ارزش‌های بناهای معنوی که مربوط به تاریخ و فرهنگ یک کشور باشد.

ث) حریم بنا: نواحی اطراف یک اثر فرهنگی، تاریخی، طبیعی ملی یا جهانی که همراه با ضوابط و مقررات قانونی با هدف محافظت مؤثر از آن اثر و حمایت‌های قانونی به‌عنوان لایه‌های حفاظتی (منظری، ساختاری، عملکردی) بر روی نقشه مشخص می‌شود.

ج) محدوده بافت: محدوده یک منطقه تاریخی و فرهنگی ثبت‌شده که همراه با ضوابط و مقررات قانونی با هدف محافظت مؤثر از آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی ملی یا جهانی موجود در آن منطقه و حمایت‌های قانونی به‌عنوان لایه‌های حفاظتی (منظری، ساختاری، عملکردی) بر روی نقشه مشخص می‌شود.

چ) کاربری متناسب: به حفظ و ارتقای هویت و ارزش‌های اثر با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و مزیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی و همچنین اجتماعی، اقتصادی آن برای پاسخگویی به نیازهای معاصر وفق ضوابط و مقررات و قوانین ناظر به موضوع اطلاق می‌شود.

ح) طرح ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی: طرحی است که با توجه به ویژگی، ظرفیت و مزیت تاریخی، فرهنگی و طبیعی بافت تاریخی-فرهنگی شهر و روستا با هماهنگی و همکاری نزدیک کلیه دست‌اندرکاران و ذی‌نفعان در مقیاس کل تا جزء به همراه طرح مدیریتی مربوطه ارائه شده و تکالیف همه دست‌اندرکاران در آن روشن باشد. در این طرح علاوه بر تنظیم روابط این بخش از شهر یا روستا با سایر تقسیمات شهر و روستایی زمینه‌های توسعه هماهنگ شهری و روستایی مد نظر قرار گیرد.

خ) حمایت: بسترسازی مناسب برای توانمندسازی مالکان و بهره‌برداری و ارتقای کیفیت زندگی ساکنان بافت‌های تاریخی-فرهنگی

د) سازمان: سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه 16 اردیبهشت پارلمان و در جریان در بررسی طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی، با اکثریت آراء ماده (2) این طرح را تصویب کردند.

در متن ماده (2) این طرح آمده است: به‌منظور حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی، سازمان مکلف است:

الف- با همکاری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ظرف مدت حداکثر دو سال پس از تصویب این قانون نسبت به تکمیل، تعیین و ابلاغ محدوده بافت تاریخی- فرهنگی کلیه شهرها و روستاهای تاریخی اقدام کند.

ب- با همکاری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ظرف مدت حداکثر دو سال پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه چارچوب طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی (ازجمله تعیین حرائم) با رویکرد صیانت از ارزش‌های تاریخی – فرهنگی و ارتقای کیفیت زندگی ساکنان این محدوده‌ها اقدام کند.

پ- ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون، دستورالعمل‌های مورد نیاز برای مدیریت بهره‌برداری، نگهداری و پشتیبانی بناها، اماکن و بافت‌های تاریخی- فرهنگی با اولویت واگذاری فعالیت‌ها به بخش غیردولتی را تهیه و ابلاغ کند.

نظرات

🔄