نسخه آزمایشی

استان مرکزی در طول تاریخ بیشترین مفاخر و مشاهیر کشور را به خود اختصاص داده

استان مرکزی در طول تاریخ بیشترین مفاخر و مشاهیر کشور را به خود اختصاص داده

اطلاعات گردشگری 

مدیر بخش فرهنگی کمیسیون ملی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد( یونسکو) گفت: نام ۳۵ نفر از مشاهیر و مفاخر ایرانی تاکنون در فهرست جهانی به ثبت رسیده که افتخاری برای کشور است.

عبدالمهدی مستکین شامگاه  چهارشنبه در حاشیه آیین بزرگداشت حافظ در اراک در گفت‌وگو با ایرنا افزود: نام سه شخصیت برجسته دیگر کشور شامل «فریدالدین محمد عطار نیشابوری»، «ابوریحان بیرونی» و «حکیم فارابی» نیز تا یک ماه آینده به ثبت جهانی می رسد.

وی ادامه داد: «فخر الدین عراقی» و «امیرکبیر» نیز ۲ نفر از مشاهیر با ارزش کشور هستند که از خطه استان مرکزی برخاسته و نامشان در فهرست جهانی به ثبت رسیده است و «حکیم نظامی» نیز که متعلق به شهرستان تفرش از توابع این استان عالم‌پرور است در آینده نزدیک به ثبت جهانی می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: ۲۳ اثر فرهنگی ملموس و ۲ اثر طبیعی کشور نیز تاکنون موفق به ثبت جهانی در سازمان یونسکو شده‌اند.

مستکین یادآور شد: استان مرکزی در طول تاریخ بیشترین مفاخر و مشاهیر کشور را به خود اختصاص داده و از این منظر پرورنده اصحاب علم و ادب و دانایی محسوب می‌شود.

امیرکبیر که در طول سه سال و ۲ ماه حکومت در دربار شاهان قاجار بیشترین تحولات را در کشور به‌وجود آورد از جمله مفاخر و مشاهیر بنام استان مرکزی است.

 مدیر بخش فرهنگی کمیسیون ملی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد( یونسکو) با یادآوری مرمت خانه امیرکبیر در روستای هزاوه از توابع اراک، گفت: استان‌ها و شهرهای تاریخی باید با برنامه‌هدفمندداشته‌های فرهنگی و تاریخی خود را به گونه‌ای معرفی کنند که آن خطه به یکی از مقصدهای گردشگری و فرهنگی کشور تبدیل شود و ضمن بهره‌مندی از سرمایه‌های معنوی و فرهنگی بستر رونق گردشگری و درآمدزایی فراهم شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب در اراک به‌عنوان یک رخداد مهم فرهنگی بود که در طول ۶ روزبرگزاری آن ۱۲ میلیارد ریال فروش داشت.

حجت الاسلام عباس دانشی افزود: استان مرکزی میزبان نخستین دوره نمایشگاه کتاب سال است درصورتی که در استان‌های همجوار چهاردهمین دوره این نمایشگاه را برگزار می‌کنند و نیاز است که به سرعت تاخیرها در این حوزه جبران شود.

دهمین نمایشگاه کتاب در استان مرکزی برگزار شد در صورتی که در استان‌های دیگر نمایشگاه‌ کتاب بیستمین دوره را در تقویم خود دارد.

دستگاه‌های اجرایی باید برای تبدیل شدن استان فرهنگی مرکزی به قطب برگزاری نمایشگاه و برنامه‌های هنری و ادبی حضور فعالانه داشته باشند.

حجت الاسلام دانشی گفت: استان مرکزی تا پایان سال میزبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

 

نظرات

🔄