نسخه آزمایشی

اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید

اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید

اطلاعات گردشگری 

یادمان تاریخی تخت‌جمشید، شاخص‌ترین بنای بجا مانده از دوران ایران باستان است که با عوامل تخریبی متعددی از جمله عوامل طبیعی، گل سنگ، فرونشست و .... مواجه است.

اما اکنون برخی مدیران شهرستان مرودشت که این میراث غنی در حریم این شهرستان واقع شده بر این عقیده هستند که عوامل انسانی و صنعتی از جمله فعالیت پتروشیمی شیراز که در این منطقه قرار دارد نیز بر روند تخریب این اثر تاریخی شاخص تاثیرگذار است.

این موضوع در حالی از سوی برخی مسئولان مطرح شده که در حال حاضر گروه خارجی مرمتگران بدون مرز نیز در حال مرمت بخش‌هایی از مجموعه جهانی تخت جمشید در قالب فصل دوم کار خود در این مکان هستند، عملیات این مرمت از اواخر مهرماه ۹۸ آغاز شده و حدود یک ماه و نیم ادامه دارد.

پتروشیمی شیراز در فاصله حدود ۵ کیلومتری شهر مرودشت واقع است و تخت‌جمشید نیز اندکی بیش از ۱۰ کیلومتر با این مجموعه فاصله دارد.

 وجود ارتفاعات در یک سمت این مجموعه پتروشیمی، باعث شده آلایندگی‌های ناشی از فعالیت این واحد صنعتی به سمت شهر مرودشت و مجموعه جهانی تخت جمشید روانه شود. وارونگی جوی به ویژه در فصل سرد موجب می شود که آلایندگی‎ها در سطح منطقه تثبیت شود و بر وضعیت زیست محیطی این منطقه تاثیر منفی بگذارد.

نظرات

🔄