نسخه آزمایشی

صنعت گردشگری با صنعت زائر فرق می‌کند

صنعت گردشگری با صنعت زائر فرق می‌کند

اطلاعات گردشگری 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: صنعت هتلداری و زائرپذیری در مشهد نیازمند نگاه دینی ویژه و در خور شان این شهر مقدس است.

آیت الله سید احمد علم الهدی روز دوشنبه در دیدار با مدیران صنعت هتلداری و زائرپذیری مشهد افزود: برخی از داخل و خارج کشور سرمایه‌های خود را برای ایجاد تفریحگاه‌ها و مراکز گردشگری در این شهر به کار گرفته‌ و با ایجاد مراکز خلاف شأن این شهر مذهبی از ظرفیت معنوی حضور زائران حضرت امام رضا (ع) سوء استفاده می‌کنند.

این اقدام جنگ با حضرت امام رضا (ع) و هویت آن حضرت است، این افراد می‌خواهند هویت مذهبی شهر حضرت امام رضا (ع) را به هم بزنند.

این افراد جایگاهی در این شهر ندارند و حضرت امام رضا (ع) به آن‌ها اجازه این کار را نخواهند داد، آنها نه در آخرت بلکه در همین دنیا قلع و قمع می‌شوند، ما نمونه‌های بسیاری از این افراد را داریم که آمدند تا از راه‌های نادرست کسب درآمد کنند ولی اکنون به سزای عمل خود رسیده و در زندان هستند و زندگی آن‌ها با ذلت تمام می‌شود.

امام جمعه مشهد هتلداران و مدیران زائر پذیرهای شهر مقدس مشهد را خادمان حضرت امام رضا (ع) خواند و خطاب به آنان افزود: شما با کسانی که آمده اند با سرمایه خود از ظرفیت زائرپذیری مشهد سودهای کلان ببرند و سوء استفاده کنند، فرق می‌کنید، هر کسی که الفبای اقتصاد را بداند می‌فهمد که سرمایه گذاری در صنعت هتلداری صرفه اقتصادی ندارد ، شما سرمایه خود را به پای حضرت امام رضا (ع) ریختید.

ما در هتلداری دچار پارادوکس هستیم و تا زمانی که این اختلاف فرهنگی حل نشود دچار مشکل خواهیم بود زیرا به صنعت هتلداری در مشهد مقدس همانند وضعیت این صنعت در شهرهای اصفهان و شیراز نگاه می‌شود در حالی که مشهد شهروند ندارد بلکه مجاور دارد و گردشگر ندارد بلکه زائر دارد.

هتلداری در مشهد با اصفهان فرق دارد اما نظام هتلداری در مشهد با سایر نقاط کشور یکسان است، فرق است بین گردشگری که برای دیدن کله یک گاو سنگی به شیراز می رود با آن زائری که از اقصی نقاط کشور و دنیا از سر ارادت و اعتقاد به مشهد مشرف می‌شود.

آیت‌الله علم الهدی خطاب به هتلداران مشهد افزود: شما می‌توانید با تشکیل یک اتحادیه قوی حل بخشی از این مشکل فرهنگی را بر عهده بگیرید، صنعت هتلداری در مشهد نیازمند توجه ویژه معنوی و مذهبی است و شما میهمانداران حضرت امام رضا (ع) هستید که باید با توجه به جایگاه میهمانان آن حضرت از آن‌ها پذیرایی کنید.

صنعت گردشگری با صنعت زائر فرق می‌کند، در مشهد صنعت زائر حاکم است، زائر حرف دیگری دارد و چیز دیگری می‌خواهد، مشهد مانند اصفهان و شیراز نیست هتل‌های آن‌ها با گردشگر تعامل دارند اما مشهد به زائر حضرت امام رضا (ع) خدمت می‌دهد.

در زمینه پرداخت وجوه، مالیات و عوارض به اماکن اقامتی مشهد نیز همانند دیگر شهرها نگاه می‌شود و تا این اختلاف فرهنگی حل نشود این مشکلات ادامه خواهد داشت.

بسیاری از ساخت و سازهای اطراف حرم مطهر رضوی نیز در شان و مناسب این مکان مقدس نیست، مشهد به مرکز فروش اجناس لوکس و تجملی تبدیل شده که این موضوع یکی دیگر از مشکلات فرهنگی است و اگر من هم حرفی بزنم به من افترا می‌بندند.

به من گفتند که ریشه بسیاری از مشکلات داخل و خارج کشور در مشهد است، از همین مشهد برای آمدنیوز گزارش می‌فرستادند و اگر هم سکوت کنیم دودش به چشم خودمان می‌رود.

کشور ما و شهر مقدس مشهد از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است که اتخاذ تدابیر ایمنی و امنیتی را اجتنباب ناپذیر می‌کند و من از همه مدیران هتل‌ها می‌خواهم در این راستا با نیروهای امنیتی و اطلاعاتی همکاری کنند، ما در محاصره دشمن هستیم به ویژه شهر مقدس مشهد که هر سال پذیرای میلیون‌ها نفر تحت عنوان زائر است که البته ممکن است بین آن‌ها تعداد محدودی نیز با نظر سوء وارد این شهر شوند و در راستای اهداف دشمن خیالاتی در سر داشته باشند

در این مراسم سه تن از هتلداران مشهد برخی از مسایل و مشکلات این صنعت را بازگو کردند.

شهر مشهد دارای یک هزار و ۲۰۰ واحد اقامتی رسمی از قبیل هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر با ظرفیت یکصد هزار نفرشب تخت است.

نظرات

🔄