نسخه آزمایشی

فاز اول مرمت ارگ تاریخی دولت‌آباد اسفراین پایان یافت

فاز اول مرمت ارگ تاریخی دولت‌آباد اسفراین پایان یافت

اطلاعات گردشگری : مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از اتمام فاز اول مرمت ارگ دولت‌آباد در شهرستان اسفراین خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه با بیان اینکه ارگ دولت آباد یکی از بناهای با ارزش تاریخی شهرستان اسفراین است، اظهار کرد: «در این فاز از عملیات، بخشی از برج و بارو ارگ با اعتباری بالغ بر 300 میلیون ریال مرمت شد.»

وی با بیان اینکه ساخت این بنا مربوط به دوره قاجار می باشد تصریح کرد:«این بنای با ارزش که در کنار مسیر اصلی جاده ارتباطی سبزوار و اسفراین واقع شده دارای یک ارگ حکومتی و یک بخش مسکونی که اهالی روستا در آن زندگی می‌کردند که دارای برج و بارو های رفیع و گچ بری های نفیسی  است.»

این مجموعه از دو بخش تشکیل شده، ارگ که در جنوب واقع شده و با پلان تقریباً مربع شکل به ابعاد 62*63 متر و شارستان که در شمال ارگ واقع است به صورت مستطیل شکل به ابعاد 231*254 متر است.

ارگ حکومتی زمان آبادی داری چهار برج دفاعی و باروهای طویلی بوده که اطراف آن را محصور ساخته و دارای  یک دروازه در جبهه شمالی که به داخل شارستان باز می شده و دارای تزئینات گچی است که خوشبختانه هنوز شواهدی از این تزئینات باقی مانده است. قطر دیوار ها تقریباً 170 سانتیمتر و ارتفاع آنها از کف موجود ارگ تقریباً 6 متر است. بر روی باروهای ارگ داغه‌های مردگرد نظامی مشهود است که با مطالعات میدانی صورت‌گرفته نیز همخوانی دارد و در بالاترین قسمت جرزها، کنگره و مزغل‌های باقی مانده است.

ارگ دولت آباد با شماره 31524 در سال 1395 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نظرات

🔄