نسخه آزمایشی

میبد، شایستگی عنوان شهر جهانی زیلو را دارد

میبد، شایستگی عنوان شهر جهانی زیلو را دارد

اطلاعات گردشگری : رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌ دستی گفت: عشق و علاقه مردم میبد به هنر زیلوبافی و تلاش آنان برای حفظ این هنر باعث شد تا عنوان شهر جهانی زیلو با شایستگی هایی که در این زمینه در میبد وجود دارد، برای این شهر ماندگار شود.

غدا هیجاوی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از کارگاه‌های زیلو و موتابی در بخش بفروئیه میبد در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مطمئن هستم که مردم میبد سعی و تلاش خود را در سایه همکاری برای حفظ این عنوان خواهند کرد.

وی برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای بانوان را از کارهای موثر در زمینه حفظ و ترویج هنر صنعت زیلوبافی در میبد دانست و اظهار داشت: اولین بار است که بعد از ثبت جهانی زیلو به نام میبد به این شهر آمده ام وعشق و دوستی نسبت به زیلو بافان میبدی، بیشترین انگیزه برای سفر به میبد شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با حضور رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی و مسئولین سازمان میراث فرهنگی کشور از دو کارگاه زیلو و یک کارگاه موتابی در بفروئیه بازدید شد، همچنین برنامه بازدید از اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی برگزار شده در سالن ورزشی شهدای میبد و حضور در جشنواره طرح و نقش زیلو که در کاروانسرای شاه عباسی میبد برگزار می‌شود و نیز دورهمی با هنرمندان در اردوگاه بنستان تدارک دیده شده است.

محمد رضا دهقان مهرجردی هدف از این بازدید را مرتبط به سفرهای دوره‌ای مسئولین و ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به منظور نظارت بر عملکرد فعالیت‌ها بعد از ثبت جهانی صنایع دستی به نام شهرها و رصد اتفاق‌های خاصی که بعد از ثبت اتفاق افتاده و اهتمام و توجه داشتن مسئولین شهرها برای رونق دادن به این صنعت‌ها و اینکه چه تدابیری برای افزایش کیفیت و رونق محصولات اندیشیده شده است را عنوان کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد هم گفت: در کارگاه‌هایی که بازدید شد بانوان فعالیت داشتند و این حضور و فعالیت همچنان باید در سایه برگزاری کارگاه‌های آموزشی، توسعه کارگاه‌ها و دارها و… استمرار داشته باشد.

علیرضا ابوالحسنی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره طرح و نقش زیلو در کاروانسرای شاه عباسی که امروز برگزار می‌شود از مردم دعوت کرد تا از اولین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی در میبد واقع در شهرک شهدا که امروز آخرین روز برگزاری آن است بازدید داشته باشند و همچنین در جشنواره نیز شرکت نمایند.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم ه. ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن ۱۲ ه. ق تعلق دارد و بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.

بعد از بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در آبان ماه سال ۹۷ از کارگاه‌های زیلو بافی در میبد و دیدن مراحل تولید زیلو به عنوان یک هنر صنعت در آذر ماه همان سال عنوان شهر جهانی زیلو به نام میبد ثبت شد.

حدود ۴۰۰ زیلوباف در کارگاه‌های انفرادی و جمعی زیلو به زیلو بافی مشغول هستند که با توجه به آمارسال گذشته روند افزایشی داشته است.

نظرات

🔄